אתר התנ"ך: להתחיל מבראשית  בדיגיטל

אתר התנ"ך, אשר פותח עבור מכללת הרצוג, הפך במהרה לפרויקט מדובר ועטור פרסים. האתר מנגיש את חומרי הלימוד בצורה חסרת תקדים, באמצעים דיגיטלים ותוך שימוש בטכנולוגיה חדשנית, המאפשרת גישה לרכיבים כמו מפות מקראיות למשל,  המבוססות על מפות גוגל ומאפשרות השוואה בין המקומות המקראיים למקומות היום. הגולש זוכה לבקר בעולם המקראי באמצעות "קפיצה" לארם נהריים, שושן הבירה, בבל וכל מקום אחר שנזכר במקרא, ומקבל חווייה תנ"כית מקיפה ומעוררת השראה. 

מה רצינו להשיג? 
"הגוגל של התנ"ך" זה הכינוי שהאתר שהקמנו קיבל, לא על ידנו ולא במקרה. פרט להפיכת חוויית למידת התנ"ך למהנה וחווייתית יותר, המטרה העיקרית היתה ,להנגיש את מיפוי התנ"ך לפי נושאים ולחבר את הטקסט התנ"כי עם סרגל התנ"ך שיצרנו, והמיפתוח של דמויות, מקומות ואירועים. בשביל להפוך את הכלים האלו לנוחים לשימוש, הוחלט לחבר את הגולשים ללמידה באמצעות מאמרים מקוונים, שיעורים בווידאו וכלים חדשניים נוספים. האתר כולל רכיבים המאפשרים פעולות מגוונות, כגון: קריאת  הטקסט התנ"כי באופן מקוון, עיון במאמרים ובשיעורים המקושרים לקטע הנצפה, צפייה על גבי מפה במקומות בהם התרחשו מאורעות התקופה וצפייה בתכנים רלוונטיים נוספים, המתבססים על מחקר רב שנים. בעזרת שכבת מידע ייחודית שהוטמעה על בסיס גוגל ארץ, הגולשים יכולים כעת "לבקר" בארם נהריים, בשושן הבירה ובבל ובעצם בכל מקום שנזכר במקרא.

תהליך העבודה:
אחד האתגרים המשמעותיים בתהליך העבודה היה לפצח את רעיון הצגת סרגל הניווט והמעבר מנושא לנושא. לשם כך הוחלט שבכל פרק יוצגו הנושאים, הדמויות, והסיפורים ומכל אחד מהם אפשר לעבור הלאה – אם רוצים להתמקד בדמות מסויימת – יוצגו כל הפרקים, הסיפורים, המפות, המאמרים והשיעורים הרלוונטים, כנ"ל לגבי נושאים, סיפורים וכו'.

איזו טכנולוגיה בחרנו ולמה?
הטכנולוגיות שבחרנו לאתר הן דרופל, php ו-Mongo DB
דרופל היא מערכת תוכן חזקה ומתאימה להכלת אלפי מאמרים ושיעורים מוקלטים. MONGO DB היא מערכת דאטה מיוחדת המאפשרת תחזוק של פרקי התנ"ך והפרשנויות, הוספת פרשנויות ועדכון גרסת התוכן באתר. 

התוצאות:

  • שילוב משמעותי ומקיף של גוגל Maps והצגת מפות מתקופות התנ"ך בצורה אינטראקטיבית ודינמית: הגולשים יכולים לבחור תקופה מסויימת ולחזות כיצד המפה  משתנה וישובים נעלמים או קמים, לפי ההקשר הגיאו-היסטורי של הזמן שנבחר
  • מיפוי התנ"ך: מיפוי נרחב של כל הפסוקים בתנ"ך לפי קטגוריות של נושאים, אירועים, מקומות, אנשים וסיפורים
  • מאמרים: האתר כולל מערכת לניהול ידע המכילה מעל 2,000 מאמרים לימודיים
  • הנגשת שיעורים: האתר כולל מעל 900 שיעורים בנושאים שונים, כולל שיעורי מקוונים בוידאו
  • הפרק היומי – הצגת הפרק היומי עם כל המאמרים והשיעורים הקשורים אליו. בראש הדף יש מיפתוח לפי פרק, נושא, תקופה וכד'
  • פרקי התנ"ך – הצגת הפרקים, כולל תרגומים שונים ופרשנויות, מאמרים ושיעורים רלוונטים, הצגת הנושאים שהפרק מדבר עליו והדמויות המוזכרות
  • סיפורים אינטראקטיבים – אפשר ללחוץ על כל נושא/דמות/סיפור ולהגיע לשאר הפרקים, השיעורים והמאמרים שמדברים עליו. פרקי התנ"ך וכל הפרשנויות – נמשכות ממערכת – Mongo DB

העבודה המורכבת הובילה אותנו למחוזות חדשים של תקופות עתיקות ואפשרה לנו להנגיש את התנ"ך פיצחנו את הסרגל והמיפתוח ובזכות זה האתר מנגיש לגולשים מכלול של ידע על נושאים, דמויות, אזורים ותקופות שונות.