יצרנים ונותני שירותים רבים מתלהבים מהאפשרות לחבר חיישן למוצרים שלהם ולהפוך את המוצר ל-IOT – אבל מגלים שלא תמיד הם לגמרי מבינים איך עושים את זה בדיוק.

למה הם מתלהבים?

התשובה ברורה. חיישן לוקח את המוצר שלהם דורות קדימה. בעולמות הצריכה הוא יכול לספק ללקוחות שליטה על המוצר מהסלולר: לקוחות יכולים להפעיל מזגנים מהטלפון כשהם בדרך הביתה, הם יכולים להורות לאורות להידלק, למדיח הכלים לעבוד ולתריסים להיסגר.  

ולא רק הלקוח נהנה. גם הוא וגם היצרן יכולים לקבל חיווי על מצב המוצר ועל הבלאי שלו, יצרנים אפילו יכולים לעתים לעדכן את המוצר ולשפר אותו. מלבד זה, הם יכולים לנטר מרחוק מצב רפואי של פציינט, את טיבה של קרקע חקלאית ועוד ועוד.

אבל כדי שכל המידע הזה יעבור לענן של היצרן, משהו צריך לחבר את כל החיישנים האלה לאינטרנט.

אופציה אחת היא לחבר את החיישנים בסלולר. הבעיה היא שעלות הרכיב הסלולרי הזה עלולה להיות גבוהה וגם השימוש החודשי בו יקר מאוד.

נכון, אם הלקוח נמצא באזור עם רשת אלחוטית, המוצר יוכל להשתמש ברשת הזמינה. הבעיה שגם רכיב wifi שכזה יכול לעלות כמה דולרים ליחידה, ובמחירים כאלה, בעיקר בייצור המוני – הכמה דולרים האלה יכולים להפוך את רעיון השימוש ב-WIF  ללא פיזיבילי ולא כלכלי.

אופציה נוספת היא ה-BLE (Bluetooth Low Energy), שמספק טווח תקשורת דומה לזה של טכנולוגיית Bluetooth המקורית, אולם עושה זאת תוך צריכה של כמויות אנרגיה נמוכות בהרבה. הבעיה איתו, שגם הוא צריך מכשיר מתווך שייקח ממנו את הנתונים ויעביר אותם לענן.

איך בוחרים:

זמינות הנתונים – על בסיס שאלות כמו עד כמה חשוב לנו לקבל את המידע מהחיישנים מיידית, מהי הזמינות של רשת אלחוטית ואמינותה, איזה רמת קרינה אנחנו מוכנים לספוג וכמובן – וכמה אנחנו רגישים למחיר.

למשל, במקרה של גידולי שדה נשתמש בשילוב טכנולוגיות: חיישני השדה ידווחו לרכיב מרכזי בשדה והוא ישדר סלולרית.

משאית זבל, מנגד, תוכל לדווח דרך הסלולר היות שכמות רכיבי הסלולר הנדרשים אינה גדולה יחסית (כי הרי לרוב אין לנו אלפי משאיות זבל בצי הרכב).

לעומתן, מערכת ניטור בריאות אמנם דורשת דיווח אמין ובזמן אמת, אבל בגלל הקרבה לפציינט נעדיף קרינה מינימלית. הפיתרון: איסוף נתוני זמן אמת מהמכשירים באמצעות BLE לטלפון – ומשם דרך WIFI או סלולר לענן.

באותו מקרה, אם לא נרצה תלות בטלפון, נוסיף hub יעודי שיתקשר ב-BLE עם המכשירים וישדר על ה-WIFI או הרשת הביתית לענן, עם גיבוי של סלולר.

במילים אחרות, שילוב של מגוון הטכנולוגיות הזמינות בשוק יכול לספק פיתרון אמין לכל כיס בכל רמת מחיר, עם רכיבים זולים יותר או פחות – והכל בהתאם לצורך העסקי.

תכנון הIOT , מה עובר, באילו טכנולוגיות והחבור שלו למובייל כבר בשלב תכנון המוצר והשירות יאפשרו תכנון נכון של המוצר ויצירת חווית לקוח מיטבית.