בשעה טובה יש לכם אתר. חנות וירטואלית, בלוג אישי או אתר וויקס שמציג את תיק העבודות שלכם, לא משנה מה השימוש העיקרי שלכם בפלטפורמת התוכן שבחרתם, כנראה שאפשר לעשות זאת טוב יותר באמצעות תוסף, שניים או עשרה. עולם התוספים מוצף באפשרויות, מתחדש ומתפתח בלי הרף ועשוי לבלבל גם את אלו שעוסקים בתחום ומכירים אותו היטב. לפני שניגשים למלאכה, חשוב לזכור שאפילו כשמקפידים על בחירה מושכלת, קשה לקבל תוצאות מושלמות "במכה אחת". ניסוי וטעיה הם חלק מהתליך כשהמטרה שלנו במאמר זה, היא לספק כלים שישמשו אתכם לצמצום טעויות ולשיפור תוצאות.

תוסף ולא של מזון

תוסף או בעברית תקינה מתקע, הוא תוכנית שמטרתה לעזור ולהרחיב את השימוש בתוכנת הבסיס בפעולה מסוימת או במספר פעולות דומות שתוכנת הבסיס (למשל אתר וורדפרס, גוגל כרום או אקספלורר), לא תומכת בה. מדוע אם כן, יצרני התוכנות הגדולות לא לקחו בחשבון את כל השימושים הנדרשים וסיפקו אותם לתוכנת הבסיס מלכתחילה? יש לכך מספר סיבות ביניהן: רצון להפחית עומס, הימנעות מהוספה של תחומים נישתיים שלא רלוונטיים לרוב המשתמשים, הפרדה של קוד המקור מהיישום המקורי בשביל למנוע התנגשות בין רישיונות תוכנה וכן, רצון לאפשר למשתמשים – מפתחי צד ג' לצורך העניין, להוסיף תכולות חדשות שישדרגו את האתר לטובת כלל המשתמשים בהווה ובעתיד.

מה הדירוג שלך?

הדבר הראשון ואולי הברור מאליו שיש לעשות, זה פשוט לבדוק את הדירוג שנתנו משתמשים אחרים לתוסף בו אתם מעוניינים. אפשר לעשות את זה דרך חנות התוספים של  אתר הוורדפרס שלכם, שם מופיעים לרוב תוספים שקיבלו דירוג של 4 כוכבים ומעלה.
לבדוק את הדירוג זה נחמד אבל לא מספיק, ודאו שאתם קוראים גם את הביקורות הכתובות. לעתים, ביקורת שלילית על פרמטר מסויים לא בהכרח תהיה רלוונטית עבורכם ולהיפך. דבר נוסף ששווה לבדוק במעמד זה, הוא עד כמה (אם בכלל), המפתחים שיצרו את התוסף, מעורבים בשרשרת התגובות. האם הם מגיבים בצורה עניינית לדברים, נותנים מענה או מתעלמים? תמיד כדאי לבחור בתוסף שמי שעומד מאחוריו גם לוקח אחריות על הבעיות ואולי אפילו משפר ומשדרג בהתאם.

עדכונים חמים
תוסף יכול לפתות אותנו כשהוא מופיע עם דירוג גבוה אבל זה גם יכול להטעות. יכול להיות שהתוסף זכה לדירוג הגבוה בזמן שיצא לראשונה לפני מספר שנים אולם יש מקרים בהם התוסף לא עודכן זמן רב, מה שעלול להוות מכשול. ברגע שבחרתם רק לפי הדירוג בתוסף שלא עודכן זמן רב, עשויות להתעורר בעיות כשהמשמעותיות שבהן:

 • פגיעה בבטחון המידע של האתר (במידה והתוסף שהתקנתם פגיע, יהיה ניתן לפרוץ דרכו לאתר)
 •  העניין הנוסף הוא שברגע  שהפלטפורמה שמשמשת אתכם מעודכנת אבל התוסף לא וקיים פער משמעותי בין השניים, התוסף עלול פשוט לא לעבוד באתר   
          שלכם וחבל
 • איך תדעו במה לבחור? ודאו שהתוסף שאתם מעוניינים בו עודכן ב-3-6 חודשים האחרונים לפחות

בחינם או בתשלום? זאת (גם) השאלה
הקצו לתוספים הרצויים לכם תקציב מתאים ובדקו את החבילות השונות במסגרתן הם ניתנים. שווה להתאמץ עוד קצת ולבדוק אם למפתחים יש אתר עצמאי, שם תוכלו לקבל מידע מקיף יותר על התוספים, תיעוד של היכולות וגם תוכלו להשוות מה ניתן להשיג בחינם ואיזה פיצ'רים מצריכים השקעה כספית. השקעה בתוסף הנכון עבור האתר שלכם, יכולה בהחלט להפוך משתלמת ולהחזיר את עצמה על ידי שדרוג האתר והפיכתו לבעל ערך עבור משתמשיו. בנוסף, מפתחים שמקבלים תשלום עבור עבודתם, ככל הנראה ימשיכו לעסוק בפיתוח ובשכלול תוספים נוספים שעשויים לשרת אתכם גם בעתיד.

תשאלו את הדוקטור
אנחנו כמובן מתכוונים לגוגל.  נחוץ לכם תוסף עבור SEO  למשל וההיצע האינסופי עושה לכם סחרחורת? אל תתיאשו! בשביל למקד את החיפוש, כדאי לחפש התרשמויות של אנשים עם צרכים דומים לשלכם. יש לכם בלוג? חפשו בגוגל ביקורות על תוספי SEO שבלוגרים כתבו. נסו לדייק את החיפוש שלכם ככל הניתן בשביל לקבל את התשובות והביקורות הכי מתאימות. זכרו שכל מה שאתם מחפשים היום, מישהו (אם לא מיליונים), כבר חיפש בעבר.

לא חתונה קתולית
מצאתם את האחד, את התוסף המושלם שנותן לכם בדיוק את מה שאתם צריכים אבל, לפעמים יש הפתעות פחות נעימות. יש תוספים שלא עובדים טוב יחד בגלל מגוון סיבות טכניות כאלה ואחרות. מצב כזה אמנם מתסכל אבל הוא לא חקוק באבן או במסך לצורך העניין. יש לכם אפשרות לפנות לאיש מקצוע שיוכל לגרום לתוספים שלכם להסתדר ביחד או לחילופין, להחליף אחד מהם באחד אחר שלא יסבול מאותן בעיות. ניסוי וטעיה כבר אמרנו?

סיכום מנהלים – לבחור נכון את התוספים לאתר שלכם
תוספים יכולים לשדרג את האתר שלכם משמעותית אבל גם לפגוע בו ובגולשים. ריכזנו עבורכם מספר עצות שימושיות שיעזרו לכם לבחור את התוסף הנכון למשימה הנכונה כשבין היתר חשוב לשים לב לדברים הבאים:

 • דירוגים. דירוגים יעזרו לכם לקבל תמונת מצב ראשונית ומהירה על ההיצע הקיים. רוב אתרי הוורדפרס יפרסמו תוספים בעלי דירוג של 4 כוכבים ומעלה. חשוב       
       לשים לב לא רק לציון אלא גם לביקורות הכתובות שעשויות להעניק לכם מידע נוסף וחשוב
 • עדכונים. לא מספיק שהתוסף בו אתם חושקים קיבל ציון טוב וביקורות נלהבות, חשוב לוודא שהוא גם מעודכן נכון ל-3-6 חודשים האחרונים
 • תקציב. יש המון תוספים הניתנים בחינם שיכולים לעשות את העבודה אבל יכול להיות שתשלום על תוסף מדויק שעונה לצרכים שלכם, זו השקעה משתלמת
        שכדאי בהחלט לשקול
 • חכמת ההמונים. לא השתכנעתם מהדירוגים או הביקורות שבאתר? נסו את דוקטור גוגל בשביל קבלת מידע רחב יותר מאנשים שכבר היו או נמצאים במקומכם
 • לא בכל מחיר. גם אם מצאתם תוסף שהיה נראה מושלם במבט ראשון והתגלה כבעייתי במבט שני, אתם לא חייבים "להיתקע" איתו. יש הרבה תוספים בים וכדאי לבדוק את האלטרנטיבות לפני שמרימים ידיים