פחות משנה חלפה מאז ההתפרצות הראשונה של הקורונה בישראל, אבל במונחים של התקדמות טכנולוגית במערכת הבריאות זינקנו עשור קדימה. הצרכים האקוטיים של מערכת הבריאות בתקופת הקורונה: מעקב אחר חולים חדשים, אבחון מהיר, השגחה מרחוק על חולים ובידודים כדי למנוע הידבקות, הובילו להקצאת משאבים ולפיתוחים טכנולוגיים זריזים, בצד הקלה בחסמי הרגולציה ונכונות גדולה של הצוותים הרפואיים להתגמש ולאמץ שינויים טכנולוגיים. הרפואה הציבורית שינתה את פניה וכמעט באחת עברנו לרפואה מרחוק.

במיוחד בולטת הכניסה הדרמטית שעשה האינטרנט של הדברים (IoT=) למערכת הבריאות. אם בימים הראשונים של התפרצות הקורונה, סיפרה בהתרגשות ד"ר גליה ברקאי, מי שקיבלה את יוצאי ספינת הקורונה במתחם המבודד, על האמצעים הטכנולוגיים בהם השתמשו על מנת לטפל מרחוק בנמצאים בבידוד, ביניהם המכשיר הרפואי החכם Tyto (טייטו), המודד חום, מקשיב לנשימה ובודק את הלב והריאות בזמן שהרופאה מחוברת למכשיר מרחוק, כיום שימוש במכשור רפואי חכם הופך לסטנדרט החדש במערכת הבריאות, והמטרות הן כבר לא רק טיפול ומעקב אחר חולים אלא גם מעקב וניטור אחר אנשים בריאים, לצורך זיהוי מוקדם ומניעה.

השנה, פנו אלינו לקוחות רבים בארץ ובעולם, ביניהם בתי חולים, בתי אבות, חברות ביטוח, קופות חולים ועוד, בבקשה שנסייע להם בבניית פתרונות טכנולוגיים המשלבים מכשור רפואי חכם. בצד המכשירים עצמם, פתרונות כאלה כוללים: פיתוח אפליקציות מובייל וממשקים המיועדים לאנשים הנמצאים במעקב רפואי, כאשר האפליקציה מתריעה כי הגיע הזמן לעשות בדיקות, לקחת תרופות, לבקר אצל הרופא וכד'. ובמקביל, פיתוח אפליקציות וממשקים המיועדים למטפלים, ומעניקים להם גישה למידע הרפואי והתרעות במקרה של נתונים מדאיגים. כמו-כן, פתרונות אבטחת מידע ומעבר בטוח של מידע רפואי חסוי, מעבר לענן עם כניסה מזוהה של רופאים ועוד. בצד הידע הטכנולוגי הנדרש, כל פרויקט כזה מצריך היכרות מעמיקה עם הרגולציה בכל מדינה והטמעת נהלי פיתוח המותאמים לרגולציה הרפואית המקומית, כמו גם למאפיינים הייחודיים של מערכת הבריאות המקומית.

כך למשל, ביצענו השנה שני פרויקטים בתחום ה-IoT ורפואה עבור חברת רזיאל, אחד מהם בסין והשני בארה"ב, בשני המקרים, מדובר באותו מוצר ובאותו שירות: מכשיר חכם מודד לחץ דם ונתונים פיזיולוגיים נוספים של אנשים מבוגרים, ובמקביל פותחו אפליקציות שמצד אחד סייעו לאנשים המבוגרים בתזכורות לגבי משימות רפואיות, ומן הצד השני, אפשרו למטפלת או למטפל לעקוב אחר מצבם הרפואי. אבל המאפיינים של מערכת הבריאות המקומית בסין ובארה"ב הם כה שונים, שהיה צורך בפיתוח של אפליקציות שונות לחלוטין. בסין, מי שמנהל את המעקב אחר מצבם הבריאותי של אנשים מבוגרים הם בני המשפחה, לעומת זאת, באפליקציה שפיתחנו לשימוש בארה"ב, הממשק מיועד לרופאים אשר עוקבים מרחוק אחר מצבם הבריאותי של המבוטחים בביטוח בריאות. מדובר בקהלים שונים לחלוטין, רופאים יודעים לפענח מידע רפואי, לעומת זאת לבני משפחה יש צורך בהנגשה של הסברים רפואיים ועוד. נוסף על כך, קיימים הבדלים גדולים ברגולציה הרפואית המקומית, ולכן היה צורך לפתח שתי גרסאות, כל אחת מהן בהתאמה לתנאים הייחודיים המאפיינים את מערכת הבריאות המקומית.

כיום, כשנה מפרוץ הקורונה, אפשר בעזרת האינטרנט של הדברים לנטר מרחוק את הבריאות של כולנו: אנשים מבוגרים (בבתי אבות או בביתם), חולים מכל הסוגים, ואף אנשים בריאים לחלוטין. החשיבות של פיקוח בריאותי מרחוק היא עצומה,  בצד טיפול בחולים  והצלת חיים, חסכון אדיר במשאבים ועוד, פיקוח כזה יכול לסייע גם באיתור מוקדם של מחלות ומניעתן. העולם הרפואי שהיה בעבר השתנה לנצח, וחברות וגופים אשר ישכילו להבין זאת, ולספק את השירותים הרפואיים והטכנולוגיים הנדרשים, יהיו בחזית של מערכת הבריאות.